Sarıveliler

2016 yılı merkez nüfusu; 4.905, belde ve köyleri ile birlikte 11.428’dir. (Kaynak:TÜİK)

Belde ve Köyler

İlçeye bağlı 1 belde ve 8 köy bulunmaktadır ve 10 mahalle bulunmaktadır.

Beldeler: Göktepe

Köyleri:Çevrekavak, Civandere, Civler, Daran, Dumlugöze, Işıklı, Koçaşlı, Uğurlu, İlçeye en yakın köy Çevrekavak, en uzak köy Dumlugöze köyüdür.

Mahalleler: Adiller, Baş, Çakıllar, Karakaya, Küçükkarapınar, Merkez, Ortaköy, Turcalar, Ulucami ve Yeşilyurt

Tarihi ve Turistik Yerler

Sarıveliler’ deki dağlar ve tepelerdeki birçok tarihi kalıntı, bölgenin tarih öncelerine uzanan birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını göstermekte, Tepe diye adlandırılan dağın doruğundaki kilisesinin bulunduğu geniş düzlük, Kale Mevkii, Uğurlu Köristanı, Göktepe Köristanı, Çukurbağ Kalesi, geçmişten günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ait izler taşımaktadır. Tarih öncesinde Hititler’in, sonrasında Romalılar’ın yaşantılarına dair kalıntılar yer almaktadır.

Tarihi kalıntılar, Sarıveliler ve çevresinde, Hititler’in (M.Ö 1000), Romalılar’ın (M.S 103), Bizanslılar’ın ve Selçuklular’ın (M.S 1115), Karamanoğulları’nın (M.S 1213-1228) ve Osmanlılar’ın yaşadığını göstermektedir.

Son döneme bakıldığında, Başdere Havzası’ndaki en büyük yerleşme ve İlçe merkezi olan Sarıveliler’in eski ismi ile Başdere’nin, 1967’ye kadar Ermenek’e bağlı büyük bir köy, 1967’den sonra kasaba ve 1990’dan itibaren Karaman iline bağlı bir ilçe olduğu görülmektedir.

Eski adı Fariske olan ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde adı geçen Göktepe ise 1957 yılında belediye olmuştu.

Doğal güzellikler: Sarıveliler Havzası’nda her bir yerleşme ve çevresi sergilediği sadelik ve yeşil dokusuyla, dağları, tepeleri, yaylaları ve ormanlarıyla görülmeye değer doğal güzellikler arz etmektedir. Sarıveliler yerleşim biriminin 4 km. kuzeyinde yer alan Yeşildirek Mağarası, 02.12.1998/347 tarih sayılı doğal sit alanıdır.

Not: Bilgiler Sarıveliler Belediyesi ve yöre ile ilgili web sayfalarından derlenmiştir.