Ermenek


2016 yılı merkez nüfusu; 11.644, belde ve köyleri ile birlikte 29.475’dir. (Kaynak:TÜİK)

Belde ve Köyler

İlçeye bağlı 2 Belde, 26 köy ve 16 mahalle bulunmaktadır.

Beldeler: Kazancı,Güneyyurt

Köyleri: Ağaççatı, Ardiçkaya, Aşağı Çağlar, Balkusan, Boyalık, Çamlıca, Çavuş, Elmayurdu, Eskice, Evsin, Gökçekent, Gökçeseki, Görmeli, İkizçınar, Katranlı, Kayaönü, Olukpınar, Pamuklu, Pınarönü, Sarıvadi, Tepebaşı, Yalındal, Yaylapazarı, Yerbağ, Yeşilköy ve Yukarı Çağlar´dır. İlçeye en yakın köy Çavuş, en uzak köy ise Ardıçkaya’dır.

Mahalleler: Akçamesçit, Başpınar, Çınarlısu, Değirmenlik, Güllük, Gülpazar, Karalar, Kebendibi, Keçipazar, Keşillik, Meydan, Orta, Sandıklı, Seyran, Susaklı, ve Taşbaşı´dır.

Tarihi ve Turistik Yerler

Firan Kalesi (Ermenek Kalesi)
Ermenek Kalesi olarak da anılan kale kartal yuvası benzetmesine uygun bir şekilde tamamen kayaların tabi oluşumu ile meydana gelmiştir. Oldukça dik ve sarp bir kaledir. Şehri yarım ay şeklinde saran 100-150 metre yüksekliğindeki dik kayalık üzerindedir. Firan Kalesi surlarıyla hala ayaktadır. Bir çok tarihi eser gibi ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır.
Mennan Kalesi
Mennan sığınılan sığınılacak yer anlamındadır. Kale Ermenek Mut, Gülnar yolu üzerinde Ermenek ve Erik çaylarının birleştiği yere yakın olan bir dağın üzerine kurulu tabi bir kaledir.
Meydan Camii (Rüstem Paşa Camii)
İlçe merkezinde Meydan mahallesindedir. Minaresi ve mihrabı taştandır. Kubbe’ye çapraz tonazla örtülüdür. Sipas Camii: Farsça da Hamd, Sena, şükür anlamına gelen, Sipas camii, Karamanoğlu Bedrettin Mahmut Bey oğlu Ebulfeth Alaaddin Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Mihrabı orijinal olup, sanat değeri yüksektir. Taş işleme sanatının güzel bir örneğidir. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgimiz yoktur.
Sipas Camii
Farsça da Hamd, Sena, şükür anlamına gelen, Sipas Camii, Karamanoğlu Bedrettin Mahmut Bey oğlu Ebulfeth Alaaddin Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Mihrabı orijinal olup, sanat değeri yüksektir. Taş işleme sanatının güzel bir örneğidir. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgimiz yoktur.
Ulu Camii
Ermenek’de mevcut camilerin en büyüğü olup, ceviz ağacından işlenmiş kapı kanadı üzerindeki kitabesine göre Karamanoğlları devri eseridir Hicri 702. Miladi 1302 tarihinde Kerümüddin Karaman Bey oğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılmıştır. Ancak Mahmut Bey’in ölümünden sonra aslında bu camii oğlu Halil Bey tarafından tamamlandığı muhakkaktır. M.1710 da Şeyh Seyyid Hacı Abdilvehhab Efendi tarafından tamir ettirilmiş, ağaç sutunların taşıdığı kirişler üzerine oturtulmuş toprak damlı bir yapıdır. Mihrabı güzel oyma taştandır. Cami kısa süre önce yeniden restore edilmiştir ve halen kullanılmaktadır.
Akçamescit Camii
Ermenek’teki en eski Karamanoğulları eseridir. M.1300 yılında Karamanoğulları soyundan Hacı Ferruh tarafından yaptırılmıştır. Oldukça mütevazi bir eser olarak dikkatimizi çeker. Ahşap minarelidir. Gerçek bir sanat şaheri olan ağaç oyma iki kapısı, Akçamescit ’in adını yüzyıllardan beri nesilden, nesile duyurmuştur.
Tol Medrese (Musabey Medresesi)
Tol medrese şehir merkezindedir. Karamanoğulları devrinin ilk büyük eserlerindendir. H.740 miladi 1339-1340 tarihinde yapıldığı anlaşılan Ermenek’teki Tol Medrese Emir Musa tarafından yaptırılmıştır. “Vakfiyerin’den anlaşıldığına göre: Tolmedrese İçel’de (Mut-Anamur-Silifke) ve hatta Karaman’da tanınmış büyük bir eğitim ve öğretim kurumudur. Burada dini bilimler yanında pozitif bilimlerden matematik ve astronomide okutulmuştur.
Görmel Köprüsü (Ala Köprü)
Köprü Ermenek’in 18 km uzağında Göksu üzerinde 1305 yılında kurulmuştur. Ancak; Ermenek barajının yapımı ile Köprü tamamı ile baraj suları altındadır. Günümüze sadece kitabesi (sökülerek Karaman Müzesine götürülmüştür) ve resimleri kalmıştır.
Karamanoğlu Mehmetbey Türbesi
ErmeneK’e 25 km. uzaklıktaki Balkusan Köyü’nde bulunmaktadır. Türbede 5 adet sanduka bulunmaktadır. Sanduka özelliklerinden, 3 tanesinin erkek, 2 tanesi kadın sandukası olduğu anlaşılmaktadır. 3 sandukanın Karaman Bey, Mahmut Bey ve Mehmet Bey’e ait olduğu bilinmektedir. Harabe halindeki türbe, hemşerimiz Sayın Fikret Ünlü’nün gayretleri ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.
İkizin İni Tapınağı
Güneyyurt (Gargara) Kasabası sınırlarında bulunmaktadır. Tapınakta yan yana iki in, arslan, öküz, (boğa), yılan bir de seçilemeyen başka bir hayvan anıtı görülmektedir.
Zeyve Pazarı ve Mesire Alanı
Ermenek ve çevresinde oldukça güzel ve görülmeye değer mesire yerlerinden birisidir. Özellikle Zeyve Çayının çıkış yeri görülmelidir.
Ermenek Baraj Gölü
Göksu’nun bir kolu olan Ermenek Çayı üzerine beton kemer gövde, dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 272.000 hektometre küp, akarsu yatağından yüksekliği 210 m’dir. Normal su kotunda göl hacmi 4.582,00 hektometre küp, normal su kotunda göl alanı 55,74 km karedir. Türkiye’nin 4. büyük baraj gölüdür.
Tekeçatı Yaylası ve Baraj Gölü
Ermenek ve çevresinde oldukça güzel ve görülmeye değer yerlerden biriside Tekeçatı yaylasıdır. Eski güzelliğine gölge vursada baraj gölü de görmeye değerdir.