Devlet Eski Bakanı, Diyanet İşleri Eski Başkanı Ve Vafımızın Onur Üyesi Dr. Lütfi Doğan´ı Kaybettik

Devlet Eski Bakanı, Diyanet İşleri Eski Başkanı Ve Vafımızın Onur Üyesi Dr. Lütfi Doğan´ı Kaybettik

Devlet Eski Bakanı, Diyanet İşleri Eski Başkanı ve Vakfımızın Onur Üyesi Sayın Dr. Lütfi DOĞAN´ı 22 Ocak 2017´de kaybettik.

Dr. Lütfi DOĞAN 1927 yılında Ermenek’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilinden sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Klasik Şark Dilleri (Arapça-Farsça) Bölümü’nden mezun oldu.

Daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesi’nde Arapça ve İslâm ilimleri üzerinde çalıştı. 1952 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Kelam asistanı oldu. Burada “En-Nizâm Fi Usuli’d- Din ve Eş’ari Ekolü” konusunda ilahiyat doktorası yaptı.

Ankara bölge vaizliği, Ankara il müftülüğü yaptıktan sonra Müşavere ve Dinî Eserler İnceleme Kurulu azalığı ve Din işleri Yüksek Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Bu arada Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Arapça ve İslam Dini Esasları öğretim görevliliğini sürdürdü.

1972 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na atandı. 1975 yılında diğer yönetici arkadaşları ve il müftüleriyle birlikte Türkiye Diyanet Vakfı’nın kurulmasını sağladı.

1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ayrılarak, Başbakanlık uzman danışmanlığına atandı. 1977 seçimlerinde Malatya’dan milletvekili seçildi. Müteakiben kurulan Hükümette Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanı oldu.

Yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

ERÇEV 22 Ocak 2018