Mütevelli Üyemiz Fikret Ünlü´yü Kaybettik

Mütevelli Üyemiz Fikret Ünlü´yü Kaybettik

Bir süredir tedavi gören, Mütevelli Üyemiz, eski Milletvekili ve Bakanımız, Ermenek´imizin yetiştirdiği değerlerinden ve bir Ermenek sevdalısı Fikret Ünlü´yü 18 şubat 2019´da kaybettik.


Her zaman bizlerin yanında olan, Vakfımıza her türlü desteği veren, toplantılarımızın değişmez Divan Başkanı, Ermenek ve yöresine yaptığı hizmetlerle her zaman anılacak, ve herkes tarafından sevilen ve sayılan Fikret Ünlü, 17 Şubat 2013´de Vakfımızın Mütevelli Üyeliğine katılmıştır.

Fikret Ünlü,
1943’te Ermenek’in Güneyyurt köyünde doğdu. Doğum günü belli değildir, yaylaya çıkış zamanı olduğu söylenir. Annesi Feride, babası Ali, kardeşleri Cafer, Yıldız ve Ayşen’dir.

Ortaokul ve liseyi İvriz İlköğretmen Okulu’nda okudu. Eski bir Köy Enstitüsü olan bu okul hayatını değiştirdi ve kendisini özü itibariyle hep bir Köy Enstitülü olarak gördü. Buradaki hoca ve arkadaşlarını hiç unutmadı.

Üniversiteyi Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nde tamamladı.

Kayseri ve Konya’da beden öğretmenliği yaptı.

1967’de Ülker Elgin’le evlendi. 1970’de kızları Oya, 1975’te oğulları Barış dünyaya geldi.

1978 yılında, 35 yaşındayken, Beden Terbiyesi Genel Müdürü oldu.

12 Eylül 1980 Darbesi’nden bir süre sonra devlet memurluğundan istifa etti ve siyasete girdi. SODEP ve SHP’de yaklaşık on yıl Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Saymanlık gibi görevler yürüttü.

1991-1995 arasında Başbakan Başdanışmanı olarak çalıştı. 1995, 1999, 2002 Genel Seçimlerinde Karaman Milletvekili Seçildi.

1998-2002 arasında, 56. ve 57. Hükümetlerde, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Bakanlığı sırasında sporda birçok uluslararası başarı kazanıldı. Örneğin Galatasaray UEFA Şampiyonu, Futbol Milli Takımı Dünya Üçüncüsü, Basketbol Milli Takımı Avrupa İkincisi oldu.

Siyaset yıllarında Erdal İnönü, Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Deniz Baykal ve Kemal Derviş gibi siyaset ve devlet adamlarıyla yakın çalışma arkadaşlığı yürüttü.

Yaptığı birçok sporun arasında basketbol, golf ve dağcılığı özellikle çok sevdi. Ağrı, Erciyes, Demirkazık, Medetsiz gibi birçok zirveye tırmandı.

Merhuma Allah´tan rahmet ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

ERÇEV 19 Şubat 2019

Fikret Ünlü_1
Fikret Ünlü_2
Fikret Ünlü_3