Romanya-Bükreş-Şatolar Turu

Romanya-Bükreş-Şatolar Turu

19 Nisan-23 Nisan tarihleri arasında” Romanya-Bükreş-Şatolar Turu” düzenlemeyi planlamaktayız.

Gezimiz ERÇEV’e özel olacak ve 35-40 kişi katılımıyla düzenlenebilecektir.
Gezimiz otobüsle 19 Nisan akşamı Saat:22.00’de Kadıköy’den başlayacak, 2 gece Bükreş, bir gece Köstence üzerinden Varna olacak şekilde 23 Nisan akşamı Kadıköy’de sona erecektir.
Tur fiyatı üç gece otel konaklamalı (kahvaltı dahil ) 230 EURO’dur. Bu fiyata Şatolar turu ve tur programındaki diğer geziler dahildir.
Katılmak isteyenler isimlerini 19 Ocak’a kadar Vakfımızın 0216 409 1410 numaralı telefonuna yazdırmaları ve 24 Ocak’a kadar tur ücretinin tamamını Vakfımıza elden teslim etmeleri gerekmektedir. Tur Programı aşağıdadır.

ERÇEV 12 Ocak 2019

TUR PROGRAMI
Romanya Turu 4 Gece 5 Gün 3 Gece Konaklamalı
KİŞİ BASI 230 EUR

1.Gün – İstanbul – Kapıkule – Bükreş
Buluşma Noktaları: 22:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı, 22:30 Mecidiyeköy Migros Önü(Eski Ali Sami Yen Stadı Karşısı), 23:00 İncirli Ömür Plaza Önü Misafirlerimizle Alınış Noktalarında Buluştuktan Sonra Edirne Kapıkule Sınır Kapısana Varış, Gümrük Ve Pasaport İşlemlerinden Sonra Bulgaristan’a Giriş Yapıyoruz. Yol Güzergahımızda Bulunan Harmanlı, Stara Zagora (Eski Zağra),Üzerinden Sabah Saatlerinde Girgiu Sınır Kapısına Ulaşıyoruz. Girgiu Sınır Kapısında Pasaport İşlemlerimizin Ardından Kısa Yolculuğumuz Sonrası Bükreş Ulaşıyoruz.

2.Gün: Bükreş
Bükreş Ulaşmamız Sonrası Doğunun Paris’i Olarak Hafızalara Kazınan Aynı Zamanda Romanya’nın Başkenti Bükreş Şehir Turumuza Başlıyoruz. Bükreş´i Yakından Tanıma Fırsatı Bulacağımız Bu Turumuzda; Devrim Meydanı, Üniversite Meydanı, Roma Ahteniumu, Çavuşesku Tarafından Yaptırılan “Halk Evi” (Parlemento Sarayı) , Atamız Mustafa Kemal ATATÜRK Heykeli , Garnizon Binası , Unirii Meydanı , Bükreş Eski Şehir , Kraliyet Sarayı , Zafer Takı , Ünlü Romen Besteci Piyanist George Enescu Adına Yapılmış Müze , Bükreş’in En Ünlü Caddesi Olan Calea Victoriei , Havacılar Anıtı Bükreş Tarih Müzesi Panoramik Olarak Görülecek Yerler Arasındadır. Bükreş Şehir Turumuzun Ardından Köyler Müzesi Turu İçin Hernestou Parkına Geçiş Yapıyoruz. Romanya’nın Her Bir Bölgesinden Getirilmiş Romen Köy Kültürünün Sergilendiği Açık Hava Müzesi Ziyaretimiz Konaklama Yapacağımız Bükreş’te Bulunan Hotelimize Geçiş Yapıyoruz. Konaklama Bükreş’te Bulunan Hotelimizde.

3.Gün: Bükreş - Sinaia – Bran – Brasov – Bükreş
Sabah Otelde Alacağımız Sabah Kahvaltımızın Ardından Romanya’nın En Can Alıcı Noktası Ve Şatoları İle Hafızalara Kazanan ‘’TRANSİLVANYA&ŞATOLAR’’ Turumuza Başlıyoruz. Müthiş Doğal Ve Tarihi Güzellikleri İçinde Barındıran Turumuza İlk Olarak Avrupa’nın En Güzel Şatolarından Biri Olan Peleş Sarayı Ziyareti İle Başlıyoruz. Burayı Ziyaret Ettikten Sonra Bran Şehrine Hareket Ediyoruz Ve Burada Osmanlı Tarihinde Kazıklı Voyvoda Olarak Bilinen III.Vlad´ın Kont Drakula Filmlerine Konu Olmuş Ve Vampir Efsanesinin Doğduğu Gizemli Drakula Şatosunu Ziyaret Ediyoruz. Misafirlerimiz Burada Meşhur İsli Peynirin (Kaşkaval) Tadına Bakabilirler Ve Hediyelikçilerde Alışverişlerini Yapabilirler. Sonrasında Tarihi Güzellikleri Ve Kafeleri İle Ünlü Braşov Şehrine Hareket Ediyoruz. Ortaçağ Alman Rokoko Üslubunda İnşa Edilmiş Tarihi Yapıların Yer Aldığı Bu Güzel Şehirde Kara Kilise, Şehir Surları, Korunmuş Dar Sokakları Başlıca Göreceğimiz Yerler Arasındadır. Buranın Panoramik Turuyla Birlikte Misafirlerimize Şehrin Meşhur Restoranlarında Vakit Geçirebilecekleri Boş Zaman Veriyoruz Ve Akşam Konaklama Yapacağımız Bükreş’te Bulunan Hotelimize Ger Dönüş Yapıyoruz. Konaklama Bükreş’te Bulunan Hotelimizde.

4.Gün: Bükreş – Köstence – Varna
Sabah Otelimizde Alacağımız Kahvaltının Ardından Bükreş Ayrılarak Köstence’ye Hareket Ediyoruz. Köstence’ye Ulaşmamız Sonrasında Şehir Turumuzu Gerçekleştiriyoruz. Şehir Turumuz Sonrası Durankulak Sınır Kapısına Hareket Ediyoruz. Pasaport Ve Gümrük İşlemlerimiz Sonrası Bulgaristan Geçiş Yapıyoruz. Albena Üzerinden Varna Ulaşıyoruz . Konaklama Yapacağımız Hotelimize Geçiş Yapıyoruz. Konaklama Varnada Bulunan Hotelimizde.

5.Gün: Varna – Nessebar – İstanbul
Sabah Otelde Alacağımız Kahvaltımızın Nesebar Şehrine Hareket Ediyoruz. 1983 Yılında UNESCO´nun Dünya Kültür Mirası Listesine Girmiş, Tarihi Ve Şirin Sahil Kasabası Nesebar´a Varıyoruz Ve Panoramik Şehir Turu Esnasında Bizans Dönemi’nden Kalma Eski Metropolitan Kilisesi(İ.S.6 Y.Y) Ve Pantokrator Kiliselerini(13-14.Y.Y) Gördükten Sonra Yarımada Üzerinde Yer Alan Ve 18-19.Y.Y. Bulgar Rönesansı Döneminde İnşa Edilen Tarihi Bulgar Evlerini Görüyoruz. Turumuzun Ardından Burgas Üzerinden Dereköy Kara Hudut Kapısına Varıyoruz. Burada, Gümrük Ve Pasaport İşlemleri Ardından Türkiye’ye Giriş Yapıyoruz Ve Yol Üzerinde Gerekli Molaları Verdikten Sonra Misafirlerimizi Alındıkları Buluşma Noktalarına Bırakıp Turumuzu Bitiriyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:
• Otobüsler İle Ulaşım
• Program Dahilinde Panoramik Şehir Turları
• Türkçe Rehberlik Hizmeti
• Mali Sorumluluk Sigortası
• Hotellerde 3 Gece Kahvaltı Dahil Konaklama
• Tüm Hotel Ve Şehir Vergileri
• Tüm Otoban , Otopark , Gümrük Ücretleri
• Tüm turlar ( transilvanya Şatolar – Köyler - Braşov)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
• Yurt dışı çıkış fonu 15 TL (Seyahat tarihinden önce bankalara ödeme yapılması tavsiye edilir.)
• Vize ücreti Ve Hizmet Bedeli 120 € (Yeşil Pasaportlu misafirlerimiz vizeden muaftır)
• Seyahat Sağlık Sigortası (10€) 65 Yaş Üzeri Misafirler İçin (25€)
• Öğle ve akşam yemekleri
• Kişisel harcamalar

Hoteller ;
Rın Grand Hotel (Bükreş) Vb. Cherno More (Varna) Vb.

Tur Detayları ;
Vize Hakkında ;
Romanya Türk Vatandaşlarına Vize Uygulamaktadır. Ülkeye Giriş Yapılabilmesi İçin Minumum 2 Girişli Romanya Veya Bulgaristan Vizesi Gerekmektedir. Çok Girişli Schengen Vize Sahipleri Ülkeye Giriş Yapabilmektedir.
Yeşil Pasaporta Vize Uygulaması Yoktur.

Para Birimi ;
Romanya Para Birimi Lei (RON)’dur. Ortamala 1 EUR = 4,20 Lei ‘dir.
Bulgaristan Para Birimi Leva 1 EUR = 1,95 Leva’dır.
Tur Esnasında Yanınızda EUR Bulundurulması Tavsiye Edilir .
Tüm Doviz Bürolarında EUR / Lei Ve Leva Çevirilebilmektedir.
Saat Dilimi ; Romanya Bulgaristan Ve Türkiye Arasında Saat Farkı Bulunmamaktadır.

Telefon Kullanımı ;
Tüm Telefon GSM Şirketleri Romanya’da Ve Bulgaristan’da Çalışmakta Olup Türkiye’den Çıkış Yapılmadan Önce Rooming (Yurt Dışında Kullanım) Müşteri Hizmetleri Aranarak Yurt Dışı Kullanımı İçin Hattın Açılması Gerekmektedir. Romanya’dan Ve Bulgaristan’dan Türkiye Aramalarında (+90) 535 000 00 00 Türkiye Kodu İle Aranması Gerekmektedir.
Gezi Esnasında Kıyafet Ve Gerekli Eşyalar ;
Seçtiğiniz Tur Tarih Mevsim Dönemine Göre Kolayca Giyip Çıkartabileceğiniz Tişört Ve Sweatshirt , Kısa Ve Uzun Kollu Gömlekler Rahat Yürüyüş Ayakkabıları , İnce Yağmurluk Mont Tercih Edilebilir. Şapka , Güneş Gözlüğü , Kamera , Fotoğraf Makinesi Ve Şarjları Alınması Önerilir. Araç İçerisinde TV Kullanımı İçin Sağlık Açısından Kullaklık Dağıtılımı Yapılmamaktadır.

Yemek Kültürü ;
Romenler Ve Bulgarlar Zengin Yemek Kültürüne Sahiplerdir. Misafirlerini Zengin Mutfakları İle Karşılayarak Onları En İyi Şekilde Ağırlamaya Çalışırlar.
Çoğu Et Yemeklerinde Domuz Ürünleri Yaygın Şekilde Kullanılmaktadır. Romenlerin Milli Yemekleri Mamaliga Milli İçecekleri Palinkadır.
Bulgarlar Mutfağı Genelikle Et Yemekleri Ve Izgaradan Oluşmaktadır. Kebabçe En Tanınmış Izgara Ürünü Olup Şopska Salata İyi Bir Aparetif Olmaktadır.
Milli İçkisi İse Erik – Kayısı – Elma – Kiraz Ve İncirden Yapılan Ev Rakısı Olarakta Bilinen Domoçnu Raki (Rakıya Su İlave Edilmeden Sek İçilir)

Alışveriş ;
Tur Programı Süresince Gezilecek Bir Çok Noktada Serbest Zamanlarda Alışveriş Yapabileceğiniz Bir Çok Nokta Olacaktır. Ülkede El Yapımı Bir Çok Hediyelik Eşya Bulmanız Mümkündür.

Alkol Ve Tütün Mamulleri Alışverişi Hk. ;
Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Kanunlarına Göre 18 Yaşını Doldurmuş Türk Vatandaşları İçin Yurt Dışı Girişlerde Yolcu İle Birlikte 3 Karton Sigara – Alkol Derecesi % 22 Geçen Ürünlerden 1 Litre – Alkol Derecesi % 22 Geçmeyen Ürünlerde 2 Litre Muafiyet Hakkı Tanınmıştır.